کود بیولوژیک با دانش فنی ایرانی بهترین جایگزین کودهای شیمیایی
به گزارش خبرنگار اعزامی گروه اقتصادی خبرگزاری فارس به کیش از اجلاس تجارت کود بخش خصوصی گروه کشورهای دی هشت D8 ،سیامک علیزاده امروز با اشاره به مضرات مصرف کودهای شیمیایی اظهار داشت: استفاده از این کودها موجب تحمیل هزینه‌های هنگفت به اقتصاد، برهم زدن تعادل دینامیک خاک، آلودگی منابع آب آشامیدنی، تجمع نیترات و ایجاد بیماریهای انسان و دام، برهم زدن تعادل اکوسیستم و مشکلات تولید در صنایع پتروشیمی با توجه به هزینه‌های هنگفت سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شود.

علیزاده افزود: از دیگر مضرات مصرف این کودها مصرف بی پایه آن توسط کشاورزان و تولید کنندگان به ویژه درباره کودهای ازته است که به دلیل حلالیت زیاد در آب محیط زیست را با خطرات جدی مواجه می‌کند. علیزاده افزود: در مزارعی که سالها کودهای ازته استفاده می‌شود، به تدریج خاک به دلیل افزایش میکرو ارگانیسمهای موجود فشرده شده و از بین رفتن مواد آلی خاک، تبعات متفاوتی را ایجاد می‌کند. عضو انجمن تولید کنندگان کودهای آلی خاطر نشان کرد: به دلیل حلالیت بالای کودهای ازته منابع آب به شدت در معرض آلودگی قرار دارد که می‌تواند موجب سرطانها به ویژه سرطان سیستم‌های گوارشی شوند.

وی با اشاره به تجمع نیترات در مزارعی که با کودهای ازته غنی می‌شوند، افزود: محصولاتی که در این مزارع به دست می‌آیند، با میزان نیترات همراه هستند که این در محصولاتی مانند سیب زمینی بیشتر است. علیزاده با اشاره به مشکلاتی که در کودهای شیمیایی وجود دارد، گفت: در تولید اوره و آمونیاک تا سال 1404 ظرفیت تولید اوره به 11 میلیون تن افزایش یابد. این در حالی است که میزان تولید کنونی محصول 6 میلیون تن است.

عضو انجمن تولید کنندگان کودهای آلی و زیستی با بیان اینکه مجتمع‌های تولید اوره و آمونیاک بسیار انرژی بر هستند، افزود: در شرایطی که کشور با کمبود گاز مواجه است، این مجتمع‌ها از گاز طبیعی استفاده می‌کنند. عضو انجمن تولید کنندگان کودهای آلی با بیان اینکه قیمت جهانی کود شیمیایی 97 دلار در هر تن است افزود: حمل و نقل این کود با هزینه هنگفت همراه بوده و انبارداری و توزیع آن نیز به میزان 50 درصد به قیمت کودهای شیمیایی می‌افزاید.

علیزاده با اشاره به سرمایه گذاری به سرمایه گذاری هنگفت برای احداث مجتمع‌های اوره و آمونیاک خاطر نشان کرد: این مجتمع‌ها حداقل به 700 میلیون دلار سرمایه و هشت سال زمان نیاز دارد. وی ادامه داد: یارانه تامین کود شیمیایی در برخی سالها با یارانه اعتبارات فرهنگی برابر و یا بیشتر بوده است. علیزاده یاد آور شد: فائو در یک طرح آزمایشی در آفریقا دو میلیون هکتار از مزارع را برای تولید غذای سالم با کود آلی تغذیه کرد که 113 درصد افزایش عملکرد نسبت به سال نخستین را به دنبال داشت.

علیزاده با تاکید بر ضرورت استفاده از کودهای آلی در تولید محصولات غذایی سالم گفت: رفع نواقص کنونی نیازمند ترک عادتهای موجود در بخش مصرف و استفاده از تکنولوژی که دانش آن در کشور وجود دارد. وی با بیان اینکه بخش خصوصی در زمینه تولید کود آلی و بیولوژیک به موفقیت‌های مناسبی دست یابد، گفت: شرکت کار جهت تعدیل مصرف کود شیمیایی در کشور، خط تولیدی را در سال 88 در حوزه فناوری‌های پیشرفته احداث کرد.

علیزاده کود بیولوژیک نیتروکارا را از دستاوردهای این شرکت معرفی کرد و افزود: کود بیولوژیک نیتروکارا از محصولاتی است که دانش فنی ایرانی داشته و از طریق باکتری آزورایزودیوم به تولید ترکیبات و کودهای آلی می‌پردازد. وی تصریح کرد: کودهای بیولوژیک موجب کاهش مصرف کودهای شیمیایی درمزارع و باغات، بهبود کیفیت خاک و افزایش راندمان آب، عرضه سریعتر محصول به بازار و کاهش خطرات زیست محیطی می‌شود.


مرجع: http://www.agrofoodnews.com/news/details.php?EType=news&id=13113